Respublikamızda geniş yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsinə malik olan “Azpetrol” şirkəti elektromobillərin enerji ilə doldurulmasında da liderlik edir
22.07.2019
2015-ci ildə qəbul edilən Paris BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasını imzalayan tərəflərdən biri kimi Azərbaycan hökuməti də elektromobillərin istifadəsinin təşviqi istiqamətində işlər görməyə başlamışdır. Belə ki, “GreenCar” MMC, Azərbaycan Avtomobil Federasiyası və İDEA (Ətraf mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin dəstəyi ilə 2014-cü ildən ölkə ərazisində geniş miqyaslı innovativ-ekoloji layihələrin həyata keçirilməsinə başlanıb. Layihələr çərçivəsində elektromobillərlə bağlı ən son texnoloji yeniliklərin Azərbaycana gətirilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi və sağlam ekoloji mühitin yaradılmasına dəstək vermək nəzərdə tutulur. O cümlədən, layihə çərçivəsində elektromobillər və elektriklə çalışan digər nəqliyyat vasitələri də Azərbaycana gətirilmişdir. Bunları nəzərə alan “Azpetrol” şirkəti də bu sahədə uğurlu addımlar ataraq, elektromobil sahiblərinə töhfə olaraq özünün bir çox YDM-lərində elektrikdoldurma (elektrikyükləmə) stansiyalarını istifadəyə verib. 0 Belə ki, “Azpetrol” brendi altında fəaliyyət göstərən “H.Əliyev prospekti 105”, “H.Əliyev prospekti 108”, “K.Marks”, “Spartak”, “Mayak”, “Mayak-2”, “Babək”, “Nobel”, “Gənclik”, “Mərdəkan”, “Qələbə”, ”Sumqayıt-1”, “Ələt” və “Salyan-2” yanacaqdoldurma məntəqələrində elektromobillərin enerji ilə doldurulması üçün ABB şirkətinin İtaliya istehsalı olan Terra-54 modelli 14 ədəd aparat quraşdırılıb. Dünyanın ən yaxşı yenilənmiş versiyası olan Terra-54 çox standartlı DC sürətli enerji doldurma stansiyasıdır (cihazıdır). Terra-54, artan elektrikli vasitə akkumulyatorun tutumunu dəstəkləyir və 200-500 V DC-da 50 kVt fasiləsiz doldurma təmin edir. Terra-54 elektromobilin batareyasını 20-25 dəqiqə ərzində tam doldurmağa imkan verir. Onu da qeyd edək ki, doldurulma müddəti elektromobillərin markasından asılı olaraq dəyişir. Avtomobil sahiblərinin nəzərinə çatdırırıq ki, yuxarıda adı çəkilən “Azpetrol”un YDM-lərində elektromobillərə göstərilən xidmət pulsuzdur. Bundan əlavə, “Azpetrol” şirkəti yaxın gələcəkdə daha iki – “Kürdəmir Asan” və “Şamaxı Asan” YDM-lərində də elektromobillər üçün yükləmə stansiyalarını istismara verəcək.

Компания «Azpetrol», владеющая широкой сетью автозаправочных станций в нашей Республике, также лидирует в области зарядки электромобилей.
22.07.2019
Азербайджанское правительство, как одна из сторон, подписавших Парижскую Рамочную Конвенцию ООН о климатических изменениях, принятую в 2015 г., также приступило к работам в направлении пропаганды использования электромобилей. Так, ООО «GreenCar» приступило к осуществлению широкомасштабных инновационных экологических проектов на территории страны с 2014 г. при поддержке Автомобильной Федерации Азербайджана и IDEA (Международный Диалог во имя Охраны окружающей страны). В рамках проектов предусмотрен ввоз в Азербайджан последних технологических новшеств, связанных с электромобилями, и оказание поддержки охране окружающей среды и формированию здоровой экологической обстановки. В том числе, в рамках проекта в Азербайджан также были привезены электромобили и прочие транспортные средства, работающие на электричестве. Учитывая это, Компания «Azpetrol» сдав в использование электрозарядные (электрозаправочные) станции на многих своих АЗС сделала успешные шаги в данной области. Так, в автозаправочных станциях «проспект Гейдара Алиева 105», «проспект Гейдара Алиева 108», «К.Маркс», «Спартак», «Маяк», «Маяк-2», «Бабек», «Нобель», «Гянджлик», «Мардякан», «Габала», «Сумгаит-1», «Алят» и «Сальян-2», действующих под брендом «Azpetrol», для зарядки электромобилей установлено 14 аппаратов модели Terra-54 компании АВВ производства Италии. Terra-54, считающийся наиболее обновленной версией в мире, является многостандартной электрозаправочной станцией (прибором) со скоростью DC. Terra-54 поддерживает емкость аккумулятора посредством нарастающего электричества, и обеспечивает непрерывную зарядку 50 кВт в 200-500 V DC. Terra-54 позволяет полностью зарядить батарею электромобиля в течение 20-25 минут. Также отметим, что время зарядки меняется в зависимости от марки электромобиля. Доводим до внимания владельцев автомобилей, что в вышеназванных АЗС «Azpetrol» услуги электромобилям предоставляются бесплатно. Помимо того, компания «Azpetrol» в ближайшем будущем сдаст в эксплуатацию еще две зарядные станции для электромобилей на АЗС «Кюрдамир Асан» и «Шамахы Асан».